افزودن موضوع چاپ دوم علاوه بر این نسخه کامل برای اولین بار از موضوع به پایان رسید افزودن موضوع های فعال

از سخنان گهربار علما

• آیا یاری و روزی داده می شوید جز به خاطر ضعیفانی که در میان شما هستند؟ (اولین نسخه)

بقلم: دکتر عبدالکریم بن عبدالله الخضیر (عربستان سعودی) - 2012-03-28

 

آیا یاری و روزی داده می شوید جز به خاطر ضعیفانی که در میان شما هستند؟

 

 

 

 

 

 

رسول اکرم صلی الله علیه وآله وسلم می فرماید: «آیا یاری و روزی داده می شوید مگر به خاطر افراد ضعیفی که در میان شما هستند؟ روزی  و کمکی که ثروتمندان و قدرتمندان از آن بهره مند  هستند و فکر می کنند سبب اصلی آن خودشان هستند. حدیث عکس آن را می گوید، و بیان می دارد که بر خلاف تصور ثروتمندان وقدرتمندان افراد ضعیف هستند که خداوند به خاطر آنان ثروتمندان را روزی و یاری می دهد، چه بسا افرادی بوده اند که مدت زمانی طولانی در فقر و تنگدستی به سرکرده اند و آنگاه فرزندی ناقص به آنان  داده شده و به سبب او روزی آنها فراوان شده است، به عنوان مثال فردی را می بینید که در تمام عمر قوی ونیرومند است و از اولین کسانی است که به بازار می آید و داد و ستد می کند و آخرین کسی است که از بازار خارج می شود، اما با وجود این فقیر است، اما هنگامی که صاحب فرزندی عقب مانده ذهنی یا صاحب فرزندی فلج می شود روزی او فراوان می شود ، چنان که پیامبر صلی اله علیه وآله وسلم  فرمود: «افراد ضعیف هستند که به خاطر آنان روزی داده می شوید»

 

 

بسیاری از مردم از این رنج می برند که بیشتر افراد خانواده اشان افراد ضعیفی هستند، و نیازمندند و باید به آنها رسیدگی شود.. اما برادرم شما نمی دانی که اگر این خانواده ضعیف نبود در چه وضعیتی به سر می برد؟ ممکن است  خداوند این روزی ها را به شما به سبب آنان داده است، و بسیاری از  مردم وقتی صاحب فرزندی ناقص یا عقب مانده ذهنی می شوند ناراحت می شوند، و بسیاری از مردم به خصوص زنان وقتی پزشکان به آنها می گویند که فرزندی که در شکم دارند ناقص و یا معیوب است به فکر سزارین و سقط حمل می افتند.

 

 

و حال آن تعدی به هیچ صورت بر جنین جایز نیست، و مسلمان باید این را مصیبتی  بداند که باید در برابر آن صبور و شکیبا باشد و تا جایی که می تواند برای نجات زندگی فرزند ناقص الخلقة تلاش نماید، و بداند که خداوند به او پاداش می دهد و چه بسا به خاطر او روزی داده می شود.

 

 

و همچنین افراد ضعیفی که مردم با نگاه تحقیر آمیزی به آنها می نگرند و وجود آنان را در جامعه و بالی می دانند، ممکن است پیروزی و مدد الهی به سبب آنها می آید، چون فرد تاجر و نیرومند اغلب دچار خودپسندی می شوند و نتیجه بسیاری از کارها را محصول قدرت و توانایی و تلاش خود می دانند، اما چنین نیست و آیا این حدیث را تصدیق نمی کنید که پیامبر فرمود: «روزی داده نمی شوید مگر به خاطر افراد ضعیفی که در میان شما هستند» بله، فرد ضعیف به خداوند نزدیک تر است، چون او به قدرت و ثروت خود نمی بالد بلکه ارتباطش با خدا و پناهگاه او خداست و اغلب چنین افرادی بر خلاف کسانی که دلهایشان سرشار از غرور قدرت و ثروت است قلبهای پاکی دارند ، و بیشتر اوقات، ثروت وقدرت، صاحب خود را سرکش و مغرور می نماید. از این رو انسان از پروردگارش سلامتی بجوید اما نباید سلامتی او را از شکر الهی و عبادت خداوند غافل کند و از خداوند توانگری بخواهد اما ثروت او را سرکش و مغرور نکند.

صحيفه صادقه در رسانه هاتوييتر صادقه

مفاهيمى كه لازم است اصلاح شوند

فيسبوك صادقهخبرنامه

ايميل خود را وارد كنيد تا آخرين اخبار به ايميل شما فرستاده شود

سنت و فضائل اخلاقى    در اين نسخه

موبايل صادقه

شماره تلفن را براي دريافت سنت گنجهای وارد كن

un4web.com طراحی و برنامه نويسی : شركت متحده

مقالات و پژوهش های منتشر شده لزوما مجله ديدگاههاي نمايندگی نيست