افزودن موضوع چاپ دوم علاوه بر این نسخه کامل برای اولین بار از موضوع به پایان رسید افزودن موضوع های فعال

سنت و داستان های حقیقی

• باغ فلانی را آبیاری کن (اولین نسخه)

بقلم: استاد حسانه بنت عبدالله الجمیلی (عراق) - 2012-04-02

باغ فلانی را آبیاری کن (اولین نسخه)

 

 

 

 

متن حدیث:

ابوهریره رضی الله عنه از رسول اکرم صلی الله علیه وآله وسلم روایت می کند که فرمود: « در حالی که مردی در بیابانی بود صدایی از ابری شنید که : باغ فلانی را آبیاری کن، آنگاه آن ابر به کناری رفت و در سنگلاخی بارید، و جویباری همه آن آب را در خود جاری ساخت ، آن مرد به دنبال آب رفت ناگهان دید که مردی در باغ خود ایستاده و با بیل خود آب را هدایت می کند، وی به آن مرد گفت: ای بنده خدا اسمت چیست؟

گفت: فلانی هستم، همان اسمی را ذکر کرد که او از ابر شنیده بود آنگاه گفت: چرا اسم مرا می پرسی؟ گفت: من صدایی ازابری شنیدم که این آب از آن بارید، شنیدم که میگفت: باغ فلانی را آبیاری کن، شما محصول این باغ را چه کار می کنی؟ گفت: حال که چنین شد، بدان که من یک سوم محصول باغ را صدقه می کنم و یک سوم آن را خرج خود باغ می کنم» ( مسلم 2984 )

 

 

این داستان مردی صالح و پرهیزگار و یکی از دوستان خداست. او فردی گمنام بود و یکی از بهترین اعمالش صدقه و انفاق در راه خدا بود.

و در حالی که مردی در بیابانی راه می پیمود صدایی از ابری شنید گه میگفت: « باغ فلانی را آبیاری کن»

 

و آنگاه ابر به سوی سنگلاخ رفت و آن جا بارید و آب در جویباری روان گشت و آنگاه آن مرد به همان سویی که آب در حرکت بود رفت و دید که آب به سوی باغ آن مرد صالح می رود. مرد نیکوکار در باغش ایستاده و با بیل خود آب را هدایت می کرد مردی که صدا را از ابر شنیده بود حیرت زده شد و نزد صاحب باغ آمده و گفت: ای بنده خدا اسم شما چیست؟ صاحب باغ اسم خود را به او گفت، و او دید که این همان اسمی است که از صدای ابر شنیده است.

مرد نیکوکار تعجب کرد که چرا آن مرد نام او را می پرسد بنابراین گفت: ای بنده خدا چرا نام مرا می پرسی؟ مرد به او خبر داد که از ابر صدایی شنیده و سپس به دنبال مسیرآب آمده تا اینکه آب به باغ او رسید، .... شما محصول این باغ را چه کار میکنی؟!

مرد نیکوکار پاسخ را می گوید تا حقیقت روشن شود و این معمای پیچیده حل گردد و توضیح می دهد که محصول باغ را به سه قسمت تقسیم می کند بخشی را به مستمندان صدقه می کند، و یک سوم آن را برای خانواده و فرزندانش مصرف می نماید و یک سوم آن را برای باغ خرج می نماید.

 

http://www.alsadiqa.com/img/hadeqa.jpg

 

 

 

آنچه این داستان به ما می آموزد:

 

1ـ از این داستان کرامت اولیا و صالحین ثابت می شود، و یکی از اصول منهحج سلف صالح و اهل سنت و جماعت باور داشتن به کرامات اولیاست.

 

2ـ صدقه دارای فضیلت بوده و نزد خداوند جایگاه والایی دارد . صدقه بنای همکاری را در میان مردم مستحکم نموده و جامعه را به هم نزدیک می کند.

 

3ـ نفقه و خرجی خانواده واجب است که صرف پدر و مادر، همسر و فرزندان می شود.

 

4ـ کمک نمودن به نیازمندان و حل کردن مشکلات مسلمانان تجارت بزرگی است که بنده با پروردگارش انجام می دهد و از اسباب روزی است، چنان که خداوند متعال می فرماید: { وَمَا أَنْفَقْتُم مِنْ شَيْءٍ فَهُوَ يُخْلِفُهُ وَهُوَ خَيْرُ الرَّازِقِينَ}  سبا:39

و هرچه را (در راه خدا) ببخشید و صرف کنید خدا جای آن را پر می کند و او بهترین روزی دهندگان است.

 

و پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم در حدیث قدسی به روایت از خداوند می فرماید: « خداوند فرموده: ای فرزند آدم انفاق کن، من به تو انفاق می کنم» (بخاری و مسلم روایت ابوهریره رضی الله عنه)    

 

 

5ـ در این حدیث بر ارزش کار و جایگاه آن در اسلام تاکید شده است . می بینیم که آن مرد نیکوکار از دنیا کناره گیری نکرده بود تا سر بار مردم باشد و دست نیاز به آنها دراز نماید بلکه او تلاش و کوشش نموده و از اسباب روزی استفاده کرده بود و برای به دست آوردن روزی حلال تلاش نموده بود و سپس مال خود را صدقه می کرد، و اینگونه دست بالا (بخشنده) از دست پائین (گیرنده) بهتر است.

 

6ـ تدبیر و اداره ی امور بندگان در دست خداوند است و خداوند بود که فرمان داد باغ این مرد آبیاری شود، چون ابرها در اختیار خداوند قرار دارند و هرجا که فرمان دهد می بارند.

 

7ـ بهترین ویژگی انسان این است که بنده خدا باشد، به همین دلیل می بینیم آن مردی که صدا را شنیده بود و صاحب باغ یکدیگر را با نام بنده الله خطاب می کردند.

 

8ـ مردی که آن صدا را از ابر شنیده بود وقتی از سبب و علت کار مطلع شد تعجب و شگفتی اش برطرف گشته و دانست که صاحب باغ چه جایگاهی دارد.

 

 

 

 

صحيفه صادقه در رسانه هاتوييتر صادقه

مفاهيمى كه لازم است اصلاح شوند

فيسبوك صادقهخبرنامه

ايميل خود را وارد كنيد تا آخرين اخبار به ايميل شما فرستاده شود

سنت و فضائل اخلاقى    در اين نسخه

موبايل صادقه

شماره تلفن را براي دريافت سنت گنجهای وارد كن

un4web.com طراحی و برنامه نويسی : شركت متحده

مقالات و پژوهش های منتشر شده لزوما مجله ديدگاههاي نمايندگی نيست